Poděbradští kajakáři ve světě

24.09.2013
A je to za námi, závodní sezóna roku 2013 se nachýlila ke konci, takže nastal čas ke stručnému zhodnocení těch nejvýznamnějších akcí, jichž se letos poděbradští závodníci zúčastnili. A byla to sezóna velmi úspěšná – Poděbrady měly zastoupení na VŠECH nejvyšších světových soutěžích, což je bilance vskutku nevídaná.

Ale postupně; jak jste již měli na těchto stránkách možnost zaznamenat, prvním velkým letošním úspěchem byla účast a zisk medaile Katky Slivanské na mistrovství Evropy juniorů. Následovalo mistrovství světa juniorů v kanadském Wellandu, kam Katka odcestovala s českou juniorskou reprezentací jako jediná dívka. Před tímto juniorským šampionátem ale Kateřina zvládla ještě jaksi „bokem“ individuální republikovou nominaci na mistrovství světa dospělých. Jak se tedy Katce vedlo? V Kanadě, kam odjížděla se specializací na singlkajak - 500m, získala 5. místo, což znamenalo posun o jednu příčku výše v porovnání s evropským šampionátem v Poznani. Jako doplňkovou disciplínu měla Kateřina 200m sprint, rovněž na singlkajaku, kde obsadila výslednou 15. příčku. Celkově tedy lze mistrovství světa juniorů hodnotit z pohledu této naší nadějné kajakářky jako úspěšné a pro Katku jistě motivující do dalšího tréninku.
Chronologicky dalšími závody v pořadí bylo mistrovství světa dospělých v německém Duisburgu, kde Kateřina reprezentovala ČR na ženském čtyřkajaku na 500m a, opět jako doplňkovou disciplínou, v ženské štafetě na 4x 200m. Na pětistovce holky bohužel neprošly branami finále A, nicméně i přesto předvedly velmi slušný výkon a souboj na špici finále B, kde nakonec byly takříkajíc o prsa druhé za Britkami. Tedy výsledek opět solidní a slibný do budoucích let. Kanoistika Poděbrady

Obr.1 - Otto Klemperer (POD) a Ondřej Bišický (CHO) přebírali stříbro za silnéno deště

Posledním velkým představením našich mladých závodníků v této sezóně byly takzvané „Naděje“, závody olympijských nadějí, tedy mládeže do 17 let, které letos pořádala Česká republika na domácím závodišti v Račicích. Svým významem tato soutěž již představuje jakési neoficiální mistrovství světa mládeže, tedy velmi prestižní závody, kterých se letos účastnilo 24 zemí z celého světa. Velice silné obsazení závodů jen dokresluje třikrát 5. místo Katky, a sice na 1000, 500 i 200m na singlu, přičemž soupeřky, které Katce ukázaly záda, byly veskrze stejné, jako na mistrovství světa a Evropy. Včetně samotné mistryně světa a Evropy, Dánky Emmy Jørgensen. O příčku lépe se Katka umístila společně s pražskou Klárou Voženílkovou na deblkajaku. Naprosto nečekaný výsledek ovšem zaznamenal Otto Klemperer, druhý z dvojice našich zástupců v Račicích. Společně s Ondrou Bišickým z Chomutova vytvořili velmi rychlý deblkajak, kterému ve 200m závodě uniklo zlato skutečně o vlásek - konkrétněji o 0,057s! Také na kilometru se tento debl prosadil a vybojoval 5. příčku. Jako test na singlkajaku si Otto zajel pětistovku, kde obsadil 14. místo.

Gratulujeme těmto závodníkům k letošní vydařené sezóně a přejeme ještě lepší výsledky v sezóně příští!