Běh krále Jiřího

15.06.2009
V sobotu 6. 6. 2009 byl poměrně deštivý den. Ten, kdo se rozhodl běžet 10. ročník Poděbradské desítky/Běhu krále Jiřího, měl ale relativně kliku, protože shodou náhod od 10 hodin, kdy byl závod odstartován, zrovna nepršelo. Takže jediné, co z běžců mohlo stékat, byl studený pot…

Bylo pro běh přívětivé zataženo, na malou chvilku slunce běžce pozdravit sice přišlo, ale pak zase zalezlo za mrak. Patrně ze závodů nebylo tak nadšené jako fanoušci, kteří byli rozprostřeni prakticky po celé trase (nejhojněji pochopitelně v cílové rovince a v okolí startu, kde běžci 5x probíhali). Trasa se tedy skládala z jednoho malého zahřívacího kolečka a z velkého okruhu kolem kolonády, který se rozpínal i do vedlejších ulic. Tento okruh byli běžci povinováni oběhnout čtyřikrát. Každé kolo před návratem na kolonádu proti běžcům působil mírný vítr, který zejména v posledním kole musel u mnoha závodníků vyvolat silnou křeč nebo alespoň nelibost. Také já jsem musela využít větší síly mého „parťáka“ z běžkařského závodu v Königu Vlastíka Jandy a zařadit se za něho, aby mě pomohl bojovat s nelítostným větrem právě v tomto závěru…Kdo měl možnost se proti větru za někým ukrýt měl bezesporu značnou výhodu.

Další doping představoval jeden z pořadatelů závodu Ondra Kříž (člen a trenér oddílu Kanoistika Poděbrady) a oba jeho bratři, a to ve formě vytrvalého fandění, které jistě pomohlo překonávat bolestivé chvilky mnoha běžců… Stejně tak pořadatel závodu pan Langr uměl běžce výborně nabudit. Všechny účastníky téměř pokaždé při proběhnutí startu důkladně jmenoval a u členů klubu Kanoistika Poděbrady navíc hlásil, že se jedná o jakousi formu přípravy na kanoistické závody…V tomto ohledu se jistě trefil u Jana Pfoffa – trenéra zmíněného oddílu, který jistě svou formu prodá právě na srpnových kanoistických závodech v Račicích. Druhým zúčastněným členem oddílu byla Michaela Lojínová, která se pravděpodobně žádných závodů na vodě účastnit nebude, protože drží pádlo jako třísku (jak říká trenér Pepek), a zůstane dále raději věrná svému běhání, případně běžkování, kterému propadla zejména loňskou sezónu...Kromě Vlastíka Jandy jsem na běhu zaregistrovala také Radka Uhlíře, kterého je možno vidět pilně trénovat podél Labe den co den…

Dlužím Vám ještě časy a umístění dvou zmíněných závodníků: Jan Pfoff 39:37, 27. místo a Michaela Lojínová 42:13, 48. místo. Celkově se umístilo 94 závodníků. Vítěz závodu se jmenoval Pavel Novák s časem 31:58.