Jizerská 50 & König Ludwig Lauf

17.02.2011
Jako každý rok i letos se někteří naši členové zúčastnili dvojice závodů v bězích na lyžích – Jizerské padesátky a německého běhu König Ludwig Lauf poblíž Mnichova. Vzhledem k délkám vypisovaných tratí , tedy 50km resp. 42 km, se těchto akcí stále účastní spíše jen starší členové – trenéři, ale postupně se k nim přidávají i mladší, ve věku kolem 20 let.

První akcí byla Jizerská 50, která tento rok vyšla na první víkend v novém roce. Mnozí ze závodníků se tedy ještě pořádně nevzpamatovali ze silvestrovských oslav a již stáli namačkání v davu ostatních účastníků na startu náročného závodu. Letošní 44.ročník byl rekordní v počtu přihlášených závodníku v novodobé historii, kdy je závod součástí prestižní série Wordloppet Cup, a všech 4000 startovních čísel pro 50km trať a 1000 čísel pro 25km distanci bylo vyprodáno téměř měsíc před samotným dnem závodu. Na tento fakt doplatil především Franta Marek, který se přes svou velice dobrou vytrvalostní přípravu nestihl do závodu přihlásit a svou účast musel proto oželet. Kanoistika Poděbrady

Obr.1 - Luxusní počasí panovalo na závodech v Německu

Jak jistě všichni čtenáři těchto řádků dobře vědí, téměř nejzásadnějším faktorem pro úspěšné zvládnutí dlouhých běhu na lyžích je správná máza. Letos bylo v tomto směru počasí milosrdné a jen málokdo promazal; trať byla relativně rychlá, takže o výsledcích rozhodovala takřka výhradně trénovanost jednotlivých závodníků. Nejlépe z poděbradských kajakářů dopadl Dan Hofman, který jel sice padesátku poprvé v životě, ale s dosaženým časem 3 hodiny a 6 minut byl nadmíru spokojen, stejně jako s celkovým 316 místem. Výsledky ostatních poděbradských borců a borek můžete nalézt na webových stránkách závodu www.jiz50.cz.
Kanoistika Poděbrady

Obr.2 - Informace o počasí před závodem a doporučená máza na König Ludwig Laufu

Zcela jiná byla situace na druhém z uvedených závodů v Německu. Délka závodu byla sice o skoro 10km kratší, ovšem zpočátku dobře vymrzlá trať se s postupujícím časem a svítícím sluníčkem značně zpomalila. Také vzhledem k profilu tratě, který je z devadesáti procent v úplné rovině a tedy vyžadující tzv. soupaž, se v přípravě lyží skupina poděbradské výpravy rozdělila do dvou táborů – jedni odjeli celý závod na hladkých lyžích a pouze sjezdovém vosku, zatímco druzí zůstali konzervativně u silné vrstvy klistrů. Výsledek byl ovšem překvapivě podobný, na mázu si totiž stěžovali všichni; v závěrečných deseti kilometrech lyže prostě přestaly jet. Nicméně do cíle se zdárně dostala celá šestice našich závodníků, kteří nastoupili na start. Svůj start bohužel musel zrušit Předseda, jehož měl být tento ročník premiérový, zdravotní stav mu to však neumožnil. Volného čísla se ovšem ujala Míša Lojínová, která přestože přihlášena na poloviční trať, z praktických důvodů srdnatě za Předsedu odjela 42km dlouhý hlavní závod. Podrobné výsledky na www.koenig-ludwig-lauf.de.

Autor: Jan Pfoff ml.