MČR Račice

03.08.2012
Mistrovství České republiky v Račicích letos, naprosto nezvykle, odstartovalo ve čtvrtek ve 14h. Proto se náš oddíl na místo konání vydal již ve středu ve čtyři hodiny odpoledne. Předzávodní večer jsme pak vyplnili stavěním stanů, plachty a seznamováním se s programem prvního závodního dne.

Čas během čtvrteční snídaně jsme si krátili zpochybňováním předpovědi počasí, protože ranní mraky slibovali spíše zataženo až polojasno, než vedra k padnutí. Ovšem během půl hodiny se počasí jako zázrakem obrátilo a všem bylo jasné, že tyto Račice budou symbolem vedra, dusna a spálených ramen. Předseda měl hned od začátku napilno, neboť se musel starat o rozdováděnou skupinu C. S vráskami na čele ošetřoval vosí štípance, podával prášky proti alergii a zavazoval rozříznuté prsty. Nemluvě o ranních čajových dýcháncích, které pro nás a několik všudypřítomných vos pravidelně připravoval. Kanoistika Poděbrady

Obr.1 - Michal Kulich potvrdil své kvality - 1.místo

A teď něco málo o našich čtvrtečních úspěších. První závod jel v 14:38 Petr Papaj. Šlo o rozjížďku 1000m, kde obsadil 7. místo. Na sedmém místě skončil také Martin Hron, rovněž rozjížďce na 1000m. Otto Klemperer zajel rozjížďku 1000m na druhém místě a postoupil tak do mezijízdy. Katce Slivanské nečinilo žádné obtíže zajistit si přímý postup do finále. Takový úspěch však Veronika Volejníková slavit nemohla, neboť vypadla již v rozjížďce a postoupila „do Avie“. Petr Šteigl obsadil v rozjížďce na 200m první pozici. Skvěle se mu vedlo i v mezijízdě, kde byl druhý a tím si zajistil postup do finále. Ivo Rödl byl v rozjížďce na 200m osmý. Kanoistika Poděbrady

Obr.2 - Vojta Novotný přetavil poctivý trénink ve stříbrný kov

Počasí se každým dnem zostřovalo. Na tom vydělali především benjamínci, kteří trávili celé dny naložení ve vodě, protože proti ostatním kategoriím měli na plánu výrazně méně závodů.
Velkým úspěchem bylo pro Iva Rödla 3. místo ve F3 na trati 1000m. Petr Šteigl dojel na páté příčce, jenže shodou okolností byl nakonec čtvrtý, neboť jeho soupeř resp. jeho loď měla podváhu, načež Pérák trefně poznamenal „Petře ty budeš první“. Katce Slivanské nečinilo žádné obtíže obhájit zasloužené 1. místo ve finále na 500m. Ve F1 žen, kam se přihlásila Martina Rödlová spolu se svou deblistkou, obsadila 7. místo.
V sobotu se konečně dočkali i benjamínci. Čekal je závod na 200 metrů. Medaile obdržel Michal Kulich s Vojtou Novotným. Bertík Hubert a Bořík Vojtíšek jeli také krásně, ovšem na medaile jejich úsilí bohužel nestačilo. Ale všechno má svůj čas. Kanoistika Poděbrady

Obr.3 - Katka na bedně při jedné ze svých šesti zlatých

Největší sláva se v Račickém areálu odehrála v sobotu ve 13:30. Na programu byl slavnostní ceremoniál a poděkování vzorným reprezentantům. Tento slavnostní nástup býval v minulosti nedílnou součástí každého mistrovství a tak se pořadatelé rozhodli tuto tradici znovu obnovit. Po dlouhém výběru kvalitního kádru byli nakonec do průvodu nominováni: Michal Kulich, Katka Slivanská, Petr Šteigl a samozřejmě Jan Pfoff st.. Po ceremoniálu jsme ale začali řešit jeden zásadní problém pro příští rok - náš oddíl nemá vlajku. A tak byla Veronika pověřena důležitým úkolem - pokusit se navrhnout něco, co by alespoň vzdáleně vlajku připomínalo. Nechme se tedy překvapit, s čím půjdeme na nástup za rok.

V neděli jsme si mohli od třídenních veder odpočinout. Počasí bylo o poznání mírnější. Kolem třetí hodiny odpolední se dokonce udála velká průtrž mračen, což se dalo přežít, jelikož v tu dobu už měla většina našich borců odzávoděno.

Z Račic nakonec Avie odjížděla těžší nejen o Katku (která cestu do Račic podnikla o den dříve), ale i o celkem 7 zlatých, 2 stříbrné a 1 bronzovou medaili.